Skip to content

10 Capalbo AveLittle Falls, NJ 07424

Built 1963

Last Sale Price
$191,000
Last Sale Date
Jul 12, 1994

Property Information

Block186
Lot23
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityLittle Falls Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1.5F
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,415
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$158,700
56%
Improvement Value:$126,200
44%
Total Assessment$284,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,493+1.5%
2024$9,350+2.2%
2023$9,151+0.9%
2022$9,068+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$191,000

To:

Sq Ft1,415DeedBook 137, Page 110

Property Sale

Sale
$191,000
DeedBook D137, Page 110

Property Built

Built

Year Built: 1963