Skip to content

49 Stewart AveLittle Falls, NJ 07424

Built 1959

Last Sale Price
$475,000
Last Sale Date
Nov 9, 2006

Property Information

Block186
Lot39
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityLittle Falls Twp
Tax Map Page11

Building Details

Building Class17
Description1SF1CAG
Dwellings1
ZoningR1B
Sq Footage1,522
Acreage0.22

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$177,400
62%
Improvement Value:$110,400
38%
Total Assessment$287,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,590+1.5%
2024$9,446+2.2%
2023$9,244+0.9%
2022$9,161+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$475,000

To:

Sq Ft1,522DeedBook 1340, Page 265

Property Built

Built

Year Built: 1959