Skip to content

4d Colonial DrLittle Falls, NJ 07424

Built 1962

Last Sale Date
Feb 5, 2018

Property Information

Block186
Lot7
QualifierC044
CountyPassaic
MunicipalityLittle Falls Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class37
Description1SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage746
Acreage6.72

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$80,000
58%
Improvement Value:$57,700
42%
Total Assessment$137,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,588+1.5%
2024$4,519+2.2%
2023$4,423+0.9%
2022$4,383+0.1%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$138,000

From:

To:

Sq Ft746DeedBook 3173, Page 181Recorded10/26/2017

Property Sale

SaleMulti
$190,000
DeedBook 916, Page 27

Property Built

Built

Year Built: 1962