Skip to content

7f Colonial DrLittle Falls, NJ 07424

Built 1962

Last Sale Price
$205,000
Last Sale Date
Feb 11, 2021

Property Information

Block186
Lot7
QualifierC076
CountyPassaic
MunicipalityLittle Falls Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class37
Description1SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage774
Acreage6.72

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$80,000
51%
Improvement Value:$77,700
49%
Total Assessment$157,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,255+1.5%
2024$5,176+12.1%
2023$4,616+0.9%
2022$4,574+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$205,000

To:

Sq Ft774DeedBook 3984, Page 1

Property Sale

Sale
$140,000

From:

To:

Sq Ft774DeedBook 2950, Page 207Recorded12/7/2016

Property Sale

SaleMulti
$230,000
DeedBook 1563, Page 208

Property Sale

SaleMulti
$192,500
DeedBook 976, Page 172

Property Built

Built

Year Built: 1962