Skip to content

9c Colonial DrLittle Falls, NJ 07424

Built 1962

Last Sale Price
$300,000
Last Sale Date
Mar 7, 2023

Property Information

Block186
Lot7
QualifierC093
CountyPassaic
MunicipalityLittle Falls Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class37
Description1SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage831
Acreage6.72

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$80,000
42%
Improvement Value:$111,100
58%
Total Assessment$191,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,367+1.5%
2024$6,272+2.2%
2023$6,138+0.9%
2022$6,083+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$300,000

To:

Sq Ft831DeedBook 4513, Page 54

Property Sale

Sale
$215,000

From:

To:

Sq Ft831DeedBook 3316, Page 254Recorded5/25/2018

Property Sale

Sale
$181,000

From:

To:

Sq Ft831DeedBook 2673, Page 21Recorded8/13/2015

Property Sale

SaleMulti
$96,500
DeedBook A147, Page 251

Property Built

Built

Year Built: 1962