Skip to content

15b Colonial DrLittle Falls, NJ 07424

Built 1962

Last Sale Price
$204,000
Last Sale Date
Apr 10, 2020

Property Information

Block186
Lot7
QualifierC152
CountyPassaic
MunicipalityLittle Falls Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class37
Description1SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage375
Acreage6.72

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$80,000
59%
Improvement Value:$55,700
41%
Total Assessment$135,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,522+1.5%
2024$4,454+2.2%
2023$4,359+9.0%
2022$3,998+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$204,000

To:

Sq Ft375DeedBook 3793, Page 195

Property Sale

Sale
$150,000

From:

To:

Sq Ft375DeedBook 2585, Page 234Recorded2/6/2015

Property Sale

SaleMulti
$180,000
DeedBook 1626, Page 288

Property Built

Built

Year Built: 1962