Skip to content

5l Colonial DrLittle Falls, NJ 07424

Built 1962

Last Sale Price
$181,000
Last Sale Date
Aug 1, 2017

Property Information

Block186
Lot7
QualifierC512
CountyPassaic
MunicipalityLittle Falls Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class37
Description1SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage746
Acreage6.72

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$80,000
52%
Improvement Value:$75,100
48%
Total Assessment$155,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,168+1.5%
2024$5,090+2.2%
2023$4,982+0.9%
2022$4,937+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$181,000

To:

Sq Ft746DeedBook 3119, Page 123

Property Sale

Sale
$157,000

From:

To:

Sq Ft746DeedBook 2660, Page 103Recorded7/21/2015

Property Sale

SaleMulti
$171,000
DeedBook 804, Page 89

Property Built

Built

Year Built: 1962