Skip to content

11 Micklejohn AveLittle Falls, NJ 07424

Built 1955

Last Sale Price
$180,000
Last Sale Date
Jan 31, 2013

Property Information

Block19
Lot41
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityLittle Falls Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1F1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,337
Acreage0.1

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$50,000
30%
Improvement Value:$116,700
70%
Total Assessment$166,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,554+1.5%
2024$5,471+2.2%
2023$5,354+0.9%
2022$5,306+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$180,000

To:

Sq Ft1,337DeedBook 2277, Page 271

Property Built

Built

Year Built: 1955