Skip to content

346 Main StLittle Falls, NJ 07424

Built 1945

Last Sale Price
$182,000
Last Sale Date
Dec 28, 2000

Property Information

Block75
Lot54
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityLittle Falls Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description1F1G
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,380
Acreage0.07

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$96,900
41%
Improvement Value:$141,800
59%
Total Assessment$238,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,953+1.5%
2024$7,834+2.2%
2023$7,667+0.9%
2022$7,598+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$182,000

To:

Sq Ft1,380DeedBook 194, Page 155

Property Built

Built

Year Built: 1945