Skip to content

51 Harrison StLittle Falls, NJ 07424

Built 1956

Last Sale Price
$275,000
Last Sale Date
Aug 19, 2015

Property Information

Block219
Lot3
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityLittle Falls Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1SF2CDG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage932
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$118,700
53%
Improvement Value:$105,300
47%
Total Assessment$224,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,464+1.5%
2024$7,352+2.2%
2023$7,195+0.9%
2022$7,130+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$275,000

To:

Sq Ft932DeedBook 2677, Page 176

Property Built

Built

Year Built: 1956