Skip to content

149 Browertown RdLittle Falls, NJ 07424

Built 1947

Last Sale Price
$250,000
Last Sale Date
Aug 25, 2017

Property Information

Block193
Lot8
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityLittle Falls Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR-1B
Sq Footage960
Acreage0.47

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$164,900
71%
Improvement Value:$67,400
29%
Total Assessment$232,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,740+1.5%
2024$7,624+2.2%
2023$7,461+0.9%
2022$7,394+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$250,000

To:

Sq Ft960DeedBook 3155, Page 264

Property Sale

Sale

From:

To:

Sq Ft960DeedBook 2815, Page 81Recorded4/29/2016

Property Built

Built

Year Built: 1947