Skip to content

62 Ryle AveLittle Falls, NJ 07424

Built 1952

Last Sale Price
$210,000
Last Sale Date
Aug 29, 2001

Property Information

Block220
Lot31
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityLittle Falls Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1F
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,202
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$108,700
55%
Improvement Value:$90,100
45%
Total Assessment$198,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,624+1.5%
2024$6,525+2.2%
2023$6,385+0.9%
2022$6,328+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$210,000

To:

Sq Ft1,202DeedBook 311, Page 85

Property Built

Built

Year Built: 1952