Skip to content

85 Van Ness AveLittle Falls, NJ 07424

Built 1957

Last Sale Price
$267,500
Last Sale Date
Sep 20, 2000

Property Information

Block229
Lot1
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityLittle Falls Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2F2G
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,580
Acreage0.21

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$135,700
36%
Improvement Value:$238,900
64%
Total Assessment$374,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,482+1.5%
2024$12,294+2.2%
2023$12,032+0.9%
2022$11,924+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$267,500

To:

Sq Ft2,580DeedBook 168, Page 209

Property Sale

Sale
$235,000
DeedBook K148, Page 88

Property Built

Built

Year Built: 1957