Skip to content

83 Van Ness AveLittle Falls, NJ 07424

Built 1952

Last Sale Price
$255,000
Last Sale Date
Dec 17, 2004

Property Information

Block229
Lot2
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityLittle Falls Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1SF2G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,597
Acreage0.1

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$130,600
45%
Improvement Value:$162,500
55%
Total Assessment$293,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,766+1.5%
2024$9,620+2.2%
2023$9,414+0.9%
2022$9,329+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$255,000

To:

Sq Ft1,597DeedBook 963, Page 249

Property Built

Built

Year Built: 1952