Skip to content

29 Riker AveLittle Falls, NJ 07424

Built 1928

Last Sale Price
$285,000
Last Sale Date
Oct 28, 2015

Property Information

Block22
Lot36
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityLittle Falls Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description2SF1CDG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,563
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$52,000
26%
Improvement Value:$144,400
74%
Total Assessment$196,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,544+1.5%
2024$6,446+2.2%
2023$6,308+0.9%
2022$6,251+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$285,000

To:

Sq Ft1,563DeedBook 2724, Page 274

Property Built

Built

Year Built: 1928