Skip to content

2 Micklejohn AveLittle Falls, NJ 07424

Built 1961

Last Sale Price
$130,000
Last Sale Date
Mar 29, 2013

Property Information

Block22
Lot1
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityLittle Falls Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,896
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$48,000
28%
Improvement Value:$120,800
72%
Total Assessment$168,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,624+1.5%
2024$5,540+2.2%
2023$5,422+0.9%
2022$5,373+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$130,000

To:

Sq Ft1,896DeedBook 2305, Page 35

Property Built

Built

Year Built: 1961