Skip to content

172 Francisco AveLittle Falls, NJ 07424

Built 1950

Last Sale Date
Oct 20, 2020

Property Information

Block235
Lot11
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityLittle Falls Twp
Tax Map Page18

Building Details

Building Class17
Description1SF2CAG
Dwellings1
ZoningR-1A
Sq Footage2,514
Acreage1.3

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$231,800
41%
Improvement Value:$334,800
59%
Total Assessment$566,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,879+1.5%
2024$18,596+2.2%
2023$18,199+10.1%
2022$16,536+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1950