Skip to content

61 Ridge RdLittle Falls, NJ 07424

Built 1958

Last Sale Price
$407,000
Last Sale Date
May 26, 2017

Property Information

Block235
Lot4
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityLittle Falls Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description2SF2CDG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,616
Acreage0.53

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$158,100
37%
Improvement Value:$268,300
63%
Total Assessment$426,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,208+1.5%
2024$13,994+2.2%
2023$13,696+0.9%
2022$13,572+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$407,000

To:

Sq Ft2,616DeedBook 3098, Page 58

Property Sale

Sale

From:

To:

Sq Ft2,616DeedBook 3014, Page 24Recorded3/13/2017

Property Sale

Sale
$407,500

From:

To:

Sq Ft2,616DeedBook 2491, Page 239Recorded7/10/2014

Property Built

Built

Year Built: 1958