Skip to content

134 Glen Rock RdLittle Falls, NJ 07424

Built 1997

Last Sale Price
$575,000
Last Sale Date
Jul 18, 2003

Property Information

Block240.02
Lot7
QualifierC0097
CountyPassaic
MunicipalityLittle Falls Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class19
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,509
Acreage0.45

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$215,000
38%
Improvement Value:$344,600
62%
Total Assessment$559,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,646+1.5%
2024$18,366+2.2%
2023$17,974+0.9%
2022$17,812+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$575,000

To:

Sq Ft2,509DeedBook 632, Page 232

Property Sale

Sale
$399,075
DeedBook A154, Page 216

Property Built

Built

Year Built: 1997