Skip to content

16 Park PlLittle Falls, NJ 07424

Built 1900

Last Sale Price
$326,600
Last Sale Date
Mar 13, 2021

Property Information

Block28
Lot1
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityLittle Falls Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2SF2CDG
Dwellings2
ZoningR-1C
Sq Footage1,155
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$152,300
56%
Improvement Value:$117,300
44%
Total Assessment$269,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,983+1.5%
2024$8,848+2.2%
2023$8,660+0.9%
2022$8,581+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$326,600

To:

Sq Ft1,155DeedBook 4010, Page 66

Property Sale

Sale
$205,000

From:

To:

Sq Ft1,155DeedBook 2499, Page 57Recorded7/24/2014

Property Built

Built

Year Built: 1900