Skip to content

1 Hopson AveLittle Falls, NJ 07424

Built 1902

Last Sale Price
$350,000
Last Sale Date
Jul 21, 2021

Property Information

Block124
Lot3
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityLittle Falls Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,120
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$138,300
59%
Improvement Value:$95,100
41%
Total Assessment$233,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,777+1.5%
2024$7,660+2.2%
2023$7,497+0.9%
2022$7,429+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$350,000

To:

Sq Ft1,120DeedBook 4090, Page 61

Property Built

Built

Year Built: 1902