Skip to content

47-49 Weaver StLittle Falls, NJ 07424

Built 1913

Last Sale Price
$180,000
Last Sale Date
Jun 21, 1996

Property Information

Block31
Lot21
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityLittle Falls Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description1F2G
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,300
Acreage0.1

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$152,300
42%
Improvement Value:$212,100
58%
Total Assessment$364,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,142+1.5%
2024$11,960+2.2%
2023$11,705+0.9%
2022$11,599+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$180,000

To:

Sq Ft2,300DeedBook 145, Page 243

Property Built

Built

Year Built: 1913