Skip to content

155 Nwk Pompton TpkLittle Falls, NJ 07424

Built 1923

Last Sale Price
$400,000
Last Sale Date
Jan 12, 2022

Property Information

Block35
Lot34
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityLittle Falls Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2SF
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,000
Acreage0.15

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$97,900
38%
Improvement Value:$159,800
62%
Total Assessment$257,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,587+1.5%
2024$8,458+2.2%
2023$8,277+0.9%
2022$8,203+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$400,000

To:

Sq Ft2,000DeedBook 4244, Page 259

Property Built

Built

Year Built: 1923