Skip to content

80 Van Pelt PlLittle Falls, NJ 07424

Built 1918

Last Sale Price
$455,000
Last Sale Date
May 26, 2006

Property Information

Block35
Lot9
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityLittle Falls Twp
Tax Map Page2

Building Details

Building Class47
Description2.5SF2CDG
Dwellings2
ZoningR-1C
Sq Footage1,992
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$124,800
42%
Improvement Value:$172,300
58%
Total Assessment$297,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,649+1.6%
2024$9,501+2.2%
2023$9,293+0.9%
2022$9,207-2.6%
Property History

Property Sale

Sale
$455,000

To:

Sq Ft1,992DeedBook 1248, Page 233

Property Sale

SaleMulti
$160,000
DeedBook X143, Page 274

Property Built

Built

Year Built: 1918