Skip to content

166 Nwk Pompton TpkLittle Falls, NJ 07424

Built 1996
Commercial

Last Sale Price
$630,000
Last Sale Date
May 20, 2021

Property Information

Block37
Lot1
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityLittle Falls Twp
Tax Map Page2

Building Details

Building Class---
Description2SF
Dwellings1
ZoningB1
Sq Footage2,790
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$145,500
35%
Improvement Value:$264,600
65%
Total Assessment$410,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,665+1.5%
2024$13,459+2.2%
2023$13,172+0.9%
2022$13,053+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$630,000

To:

Sq Ft2,790DeedBook 4050, Page 20

Property Built

Built

Year Built: 1996

Property Sale

Sale
$115,000
DeedBook Z134, Page 203