Skip to content

5 Strickland AveLittle Falls, NJ 07424

Built 1953

Last Sale Price
$43,143
Last Sale Date
May 13, 2020

Property Information

Block37
Lot15
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityLittle Falls Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1&2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,432
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$124,800
47%
Improvement Value:$139,600
53%
Total Assessment$264,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,810+1.5%
2024$8,678+2.2%
2023$8,493+0.9%
2022$8,416+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$43,143

To:

Sq Ft1,432DeedBook 3804, Page 179

Property Sale

Sale
$140,000

From:

To:

Sq Ft1,432DeedBook 2408, Page 52Recorded12/13/2013

Property Sale

Sale
$285,000
DeedBook 2233, Page 185

Property Sale

Sale
$237,000
DeedBook 174, Page 196

Property Sale

Sale
$160,000
DeedBook L143, Page 219

Property Built

Built

Year Built: 1953