Skip to content

61 Bergen DrLittle Falls, NJ 07424

Built 1951

Last Sale Price
$440,000
Last Sale Date
Oct 7, 2020

Property Information

Block42
Lot8
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityLittle Falls Twp
Tax Map Page2

Building Details

Building Class17
Description1.5SF
Dwellings1
ZoningR-1B
Sq Footage1,476
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$185,700
63%
Improvement Value:$110,900
37%
Total Assessment$296,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,883+1.5%
2024$9,734+2.2%
2023$9,527+0.9%
2022$9,441+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$440,000

To:

Sq Ft1,476DeedBook 3885, Page 129

Property Sale

Sale
$385,000

From:

To:

Sq Ft1,476DeedBook 3215, Page 211Recorded1/2/2018

Property Sale

Sale
$348,000

From:

To:

Sq Ft1,476DeedBook 2476, Page 270Recorded6/5/2014

Property Sale

Sale
$320,000
DeedBook 1691, Page 186

Property Sale

Sale
$218,500
DeedBook 283, Page 225

Property Sale

Sale
$128,000
DeedBook I134, Page 228

Property Built

Built

Year Built: 1951