Skip to content

1 Pine CtLittle Falls, NJ 07424

Built 1950

Last Sale Price
$475,000
Last Sale Date
Apr 2, 2025

Property Information

Block43
Lot7
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityLittle Falls Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1F
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,260
Acreage0.18

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$180,600
70%
Improvement Value:$75,600
30%
Total Assessment$256,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,287+1.6%
2024$8,158+2.2%
2023$7,979+0.9%
2022$7,905+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$475,000

To:

Sq Ft1,260DeedBook 4880, Page 236

Property Built

Built

Year Built: 1950