Skip to content

36 Stinson PlLittle Falls, NJ 07424

Built 1947

Last Sale Price
$270,000
Last Sale Date
Sep 23, 2016

Property Information

Block52
Lot5
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityLittle Falls Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1.5SB1CDG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,468
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$55,000
26%
Improvement Value:$160,100
74%
Total Assessment$215,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,167+1.5%
2024$7,060+2.2%
2023$6,909+0.9%
2022$6,847+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$270,000

To:

Sq Ft1,468DeedBook 2930, Page 218

Property Sale

Sale
$179,000
DeedBook 204, Page 83

Property Built

Built

Year Built: 1947