Skip to content

66 Grove StLittle Falls, NJ 07424

Built 1972

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 9, 2024

Property Information

Block60
Lot12
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityLittle Falls Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1F2CG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,720
Acreage0.15

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$143,800
47%
Improvement Value:$162,800
53%
Total Assessment$306,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,216+1.5%
2024$10,063+2.2%
2023$9,848+0.9%
2022$9,759+0.1%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$651,000
Sq Ft1,720DeedBook 4760, Page 274Recorded8/26/2024

Property Sale

Sale
$400,000
DeedBook 1950, Page 137

Property Sale

Sale
$195,000
DeedBook 385, Page 44

Property Sale

Sale
$225,000
DeedBook Q157, Page 119

Property Built

Built

Year Built: 1972