Skip to content

34 Grove StLittle Falls, NJ 07424

Built 1952

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 11, 2024

Property Information

Block60
Lot3
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityLittle Falls Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1F
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,248
Acreage0.12

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$128,700
58%
Improvement Value:$94,700
42%
Total Assessment$223,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,444+1.5%
2024$7,332+2.2%
2023$7,176+0.9%
2022$7,111+0.1%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1952