Search
Foreclosures
Tools
Property History
No events match the selected filters.
9b Fairfield AveLittle Falls, NJ 07424
Last Sale Date
Sep 23, 2019
Property Information
Block66
Lot9
QualifierC0002
CountyPassaic
MunicipalityLittle Falls Twp
Tax Map Page---
Building Details
Building Class---
Description2SCB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.34
Owner Mailing
Street---
City / State / ZIP---
Assessment
Land Value:$70,000
25%
Improvement Value:$210,000
75%
Total Assessment$280,000
Tax History
| Year | Property taxes | Change |
|---|---|---|
| 2025 | $9,330 | +1.5% |
| 2024 | $9,190 | +2.2% |
| 2023 | $8,994 | +0.9% |
| 2022 | $8,912 | +0.1% |
Property History
No events match the selected filters.