Skip to content

13 Bogart StLittle Falls, NJ 07424

Built 1907

Last Sale Price
$407,000
Last Sale Date
Oct 14, 2009

Property Information

Block70
Lot7
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityLittle Falls Twp
Tax Map Page3

Building Details

Building Class18
Description1F
Dwellings1
ZoningR-1C
Sq Footage1,632
Acreage0.15

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$59,000
25%
Improvement Value:$178,800
75%
Total Assessment$237,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,924+1.5%
2024$7,805+2.2%
2023$7,638+0.9%
2022$7,569+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$407,000

To:

Sq Ft1,632DeedBook 1834, Page 291

Property Sale

SaleMulti
$438,000
DeedBook 1431, Page 283

Property Sale

SaleMulti
$250,000
DeedBook 894, Page 107

Property Built

Built

Year Built: 1907