Skip to content

192 William StLittle Falls, NJ 07424

Built 1928

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 15, 2021

Property Information

Block71
Lot6
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityLittle Falls Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1.5SF1CDG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,254
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$51,000
40%
Improvement Value:$77,000
60%
Total Assessment$128,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,265+1.5%
2024$4,201+2.2%
2023$4,111+0.9%
2022$4,074+10.9%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$200,000

From:

To:

Sq Ft1,254DeedBook 3435, Page 163Recorded10/24/2018

Property Built

Built

Year Built: 1928