Skip to content

70 Louis StLittle Falls, NJ 07424

Built 1964

Last Sale Price
$427,000
Last Sale Date
Apr 1, 2022

Property Information

Block84
Lot36
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityLittle Falls Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1&2SF1CG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,362
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$56,000
35%
Improvement Value:$104,300
65%
Total Assessment$160,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,341+1.5%
2024$5,261+7.4%
2023$4,899+1.0%
2022$4,852+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$427,000

To:

Sq Ft1,362DeedBook 4281, Page 218

Property Sale

Sale
$215,000

From:

To:

Sq Ft1,362DeedBook 2696, Page 285Recorded9/29/2015

Property Built

Built

Year Built: 1964