Skip to content

105 William StLittle Falls, NJ 07424

Built 1968

Last Sale Date
Sep 12, 2019

Property Information

Block84
Lot83
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityLittle Falls Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1&2SF
Dwellings1
ZoningR-1C
Sq Footage1,593
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$56,000
29%
Improvement Value:$135,500
71%
Total Assessment$191,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,381+1.5%
2024$6,285+2.2%
2023$6,151+0.9%
2022$6,095+0.1%
Property History
Sales6

Property Sale

Sale
$184,650
Sq Ft1,593DeedBook 3637, Page 128Recorded8/19/2019

Property Sale

Sale

From:

To:

Sq Ft1,593DeedBook 2840, Page 95Recorded6/14/2016

Property Sale

SaleMulti
$360,400
DeedBook 1684, Page 235

Property Sale

SaleMulti
$378,000
DeedBook 838, Page 253

Property Sale

SaleMulti
$145,000
DeedBook Q162, Page 92

Property Sale

SaleMulti
$45,000
DeedBook Y1350, Page 1

Property Built

Built

Year Built: 1968