Skip to content

240 Main St Unit 201Little Falls, NJ 07424

Built 1988

Last Sale Price
$380,000
Last Sale Date
May 4, 2024

Property Information

Block88.02
Lot1
QualifierC201
CountyPassaic
MunicipalityLittle Falls Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class39
Description1SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,043
Acreage11.84

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$85,000
37%
Improvement Value:$144,100
63%
Total Assessment$229,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,634+1.5%
2024$7,519+2.2%
2023$7,359+0.9%
2022$7,292+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$380,000

To:

Sq Ft1,043DeedBook 4720, Page 170

Property Sale

Sale
$260,000

From:

To:

Sq Ft1,043DeedBook 2457, Page 17Recorded4/15/2014

Property Sale

Sale
$230,000
DeedBook 2002, Page 185

Property Built

Built

Year Built: 1988