Skip to content

240 Main St Unit 204Little Falls, NJ 07424

Built 1988

Last Sale Price
$385,000
Last Sale Date
Nov 14, 2022

Property Information

Block88.02
Lot1
QualifierC204
CountyPassaic
MunicipalityLittle Falls Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class39
Description1SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,042
Acreage11.84

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$115,000
42%
Improvement Value:$161,900
58%
Total Assessment$276,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,226+1.5%
2024$9,088+2.2%
2023$8,894+0.9%
2022$8,814+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$385,000

To:

Sq Ft1,042DeedBook 4449, Page 37

Property Sale

Sale
$314,000

From:

To:

Sq Ft1,042DeedBook 3469, Page 91Recorded12/11/2018

Property Sale

Sale
$316,500

From:

To:

Sq Ft1,042DeedBook 2587, Page 129Recorded2/10/2015

Property Sale

Sale
$349,900
DeedBook 959, Page 177

Property Built

Built

Year Built: 1988