Skip to content

41 Walnut StLittle Falls, NJ 07424

Built 1908

Last Sale Date
May 11, 2010

Property Information

Block95
Lot4
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityLittle Falls Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description2CB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,672
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$152,000
54%
Improvement Value:$129,200
46%
Total Assessment$281,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,370+1.5%
2024$9,229+2.2%
2023$9,032+0.9%
2022$8,951+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1908