Skip to content

77 Center AveLittle Falls, NJ 07424

Built 1918

Last Sale Price
$390,000
Last Sale Date
Nov 5, 2020

Property Information

Block95
Lot11
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityLittle Falls Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description2SF2CDG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,314
Acreage0.38

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$197,900
63%
Improvement Value:$116,500
37%
Total Assessment$314,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,476+1.5%
2024$10,319+2.2%
2023$10,099+0.9%
2022$10,007+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$390,000

To:

Sq Ft1,314DeedBook 3917, Page 128

Property Sale

Sale
$320,000
DeedBook 2325, Page 155

Property Sale

Sale
$350,000
DeedBook 1387, Page 80

Property Built

Built

Year Built: 1918