Skip to content

100 Center AveLittle Falls, NJ 07424

Built 1942

Last Sale Price
$584,900
Last Sale Date
Oct 31, 2006

Property Information

Block99
Lot29
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityLittle Falls Twp
Tax Map Page6

Building Details

Building Class18
Description2SF2CG
Dwellings1
ZoningR1B
Sq Footage2,938
Acreage0.26

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$179,200
38%
Improvement Value:$289,100
62%
Total Assessment$468,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,604+1.5%
2024$15,370+2.2%
2023$15,042+0.9%
2022$14,906+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$584,900

To:

Sq Ft2,938DeedBook 1341, Page 49

Property Sale

Sale
$542,500
DeedBook 896, Page 224

Property Sale

Sale
$230,000
DeedBook 699, Page 124

Property Built

Built

Year Built: 1942