Skip to content

89 Stevens AveLittle Falls, NJ 07424

Built 1907

Last Sale Date
May 3, 2018

Property Information

Block99
Lot8
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityLittle Falls Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,439
Acreage0.19

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$167,300
56%
Improvement Value:$129,600
44%
Total Assessment$296,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,893+1.5%
2024$9,744+2.2%
2023$9,536+0.9%
2022$9,450+0.1%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$249,000

From:

To:

Sq Ft1,439DeedBook 2515, Page 128Recorded8/29/2014

Property Built

Built

Year Built: 1907