Skip to content

9 Walnut StLittle Falls, NJ 07424

Built 1910

Last Sale Price
$330,000
Last Sale Date
Sep 4, 2009

Property Information

Block99
Lot39
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityLittle Falls Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2F
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,196
Acreage0.13

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$157,100
48%
Improvement Value:$169,200
52%
Total Assessment$326,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,872+1.5%
2024$10,709+2.2%
2023$10,481+0.9%
2022$10,386+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$330,000

To:

Sq Ft2,196DeedBook 1821, Page 188

Property Built

Built

Year Built: 1910