Skip to content

2-4 Essex StPassaic, NJ 07055

Built 1960
Commercial

Last Sale Price
$500,000
Last Sale Date
Aug 30, 2021

Property Information

Block1001
Lot30
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description2S/FUN/WHSE/OFF
Dwellings---
ZoningR-3
Sq Footage---
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$65,000
13%
Improvement Value:$418,600
87%
Total Assessment$483,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$19,939+3.0%
2024$19,363+6.5%
2023$18,183+0.8%
2022$18,043+1.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$500,000

To:

DeedBook 4266, Page 46

Property Built

Built

Year Built: 1960