Skip to content

94-96 Hoover Ave.Passaic, NJ 07055

Commercial

Last Sale Price
$1,200,000
Last Sale Date
Dec 21, 2013

Property Information

Block4122
Lot7
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description2S/2RET/3APT
Dwellings---
ZoningR-3
Sq Footage---
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$98,800
21%
Improvement Value:$372,000
79%
Total Assessment$470,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$19,411+3.0%
2024$18,851+6.5%
2023$17,702+0.8%
2022$17,566+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$1,200,000

To:

DeedBook 2435, Page 221

Property Sale

Sale
$750,000
DeedBook 1513, Page 225

Property Sale

Sale
$340,000
DeedBook 388, Page 233