Skip to content

180 Third StPassaic, NJ 07055

Built 1940
Apartment

Last Sale Price
$900,000
Last Sale Date
Jul 5, 2022

Property Information

Block1006
Lot11
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description3SB/APTS/6U
Dwellings---
ZoningPD-2
Sq Footage2,904
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$110,000
34%
Improvement Value:$215,000
66%
Total Assessment$325,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,400+3.0%
2024$13,013+6.5%
2023$12,220+0.8%
2022$12,126+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$900,000

To:

Sq Ft2,904DeedBook 4362, Page 205

Property Sale

Sale
$430,000

From:

To:

Sq Ft2,904DeedBook 3268, Page 210Recorded3/16/2018

Property Sale

Sale
$315,000
DeedBook 730, Page 239

Property Sale

Sale
$115,000
DeedBook Z152, Page 257

Property Built

Built

Year Built: 1940