Skip to content

13 Monroe StPassaic, NJ 07055

Built 1940

Last Sale Date
Jun 27, 2008

Property Information

Block1006
Lot2
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description3S/RET/APTS/GAR
Dwellings---
ZoningPD-2
Sq Footage---
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$127,500
13%
Improvement Value:$873,000
87%
Total Assessment$1,000,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$41,251+3.0%
2024$40,060+6.5%
2023$37,619+0.8%
2022$37,329+1.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$321,269
DeedBook H142, Page 76

Property Built

Built

Year Built: 1940