Skip to content

226 Third St.Passaic, NJ 07055

Built 1900

Last Sale Date
Sep 21, 2006

Property Information

Block1008
Lot27
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S-2FAMILY
Dwellings2
ZoningR-3
Sq Footage1,872
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$61,800
28%
Improvement Value:$158,800
72%
Total Assessment$220,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,095+3.0%
2024$8,833+6.5%
2023$8,295+0.8%
2022$8,231+1.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$154,000
DeedBook S168, Page 297

Property Built

Built

Year Built: 1900