Skip to content

238 Fourth St.Passaic, NJ 07055

Built 2000
Commercial

Last Sale Price
$2,040,000
Last Sale Date
Apr 23, 2025

Property Information

Block1009
Lot9

Sq Footage---
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$62,000
89%
Improvement Value:$7,500
11%
Total Assessment$69,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,865+3.0%
2024$2,783+6.5%
2023$2,613+0.8%
2022$2,593+1.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$75,000

To:

DeedBook K168, Page 142

Property Built

Built

Year Built: 2000

Property Sale

Sale
$50,500
DeedBook P162, Page 89

Property Sale

Sale
$100,000
DeedBook N-127, Page 120