Skip to content

220 Third St.Passaic, NJ 07055

Built 1940

Last Sale Date
Nov 10, 2008

Property Information

Block1010
Lot1
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description4S/RETAIL/24APT
Dwellings---
ZoningR-3
Sq Footage---
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$65,000
5%
Improvement Value:$1,341,000
95%
Total Assessment$1,406,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$57,969+3.0%
2024$56,296+6.5%
2023$52,866+0.8%
2022$52,458+1.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$522,500
DeedBook A141, Page 340

Property Built

Built

Year Built: 1940